Başarılı Yazılım Lisans Yönetimi İçin 9 En İyi Uygulaması

Yazılım Lisans Yönetimi için başarıdan bahsetmek uygulamaları ile doğru orantılıdır. USU yazılım varlık yönetimi ile birlikte gelişen dijital teknoloji sayesinde şirketler rekabet gücünü arttırarak iş süreçlerinde optimize edebilmektedir.

Bununla birlikte pek çok şirketin gerekli olan altyapıya sahip olduğu halde nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda sıkıntı vardır. USU kullanarak başarılı yazılım lisansı yönetmek için sizler için çeşitli ipuçlarını yazımız içerisinde derledik.

Yazılım varlık yönetimi nedir?

Yazılım varlık yönetimi ile birlikte kuruluş içerisindeki geliştirici ile yazılım lisanslarını belgeleme, yönetme ve yazılım lisansı uyumluluğunu sağlamada yapılmakta olan süreçtir.

Yazılım varlık yönetimi ile birlikte yazılımın nerede, kim tarafından ve ne kadar kullanıldığını anlamaya yaramaktadır. Kuruluş içerisindeki yazılım varlıkları lisanslar, kullanım ve sözleşmeler ile ilgili gerekli açıklığı vermektedir.

Şirket bünyesinde yazılım kullanımı ile alakalı görünürlük ile birlikte lisanslar optimize edilerek maliyetler hakkında da düşüş gerçekleşebilmektedir.

Yazılım varlık yönetiminin temeli neye dayanır?

Yazılım varlık yönetimi konusunu temellendirecek 3 terimden söz edebiliriz. Bu terimler şöyledir:

  • 1 -Uyumluluk: oluşması muhtemelen an risk, maliyet ve karmaşıklığı kontrol etmelisiniz.
  • 2 – Optimizasyon: lisansların nasıl kullanıldığını ve ne olduğunu bilmek lisanslardan kar elde ettirir.
  • 3 – Tasarruf: SAM iç görülerini kullanma ile birlikte lisans maliyetlerini düşürebilir ve zamandan tasarruf elde edebilirsiniz.

Yazılım varlık yönetimi ITAM veya ITSM stratejinize nasıl uyar?

Yazılım lisans yönetimi ve yazılım varlık yönetimi ITAM ve ITSM acısından oldukça önemlidir. BT varlık yönetimi ve BT hizmet yönetimi işletmelerin BT varlıklarını ve BT hizmetlerini ele aldırmaktadır.

Gereksiz BT harcamalarına yol açan sebepler arasında şirketlerin bireysel iş birimlerine rekabetçi olmak için azami merkeziyetçiliği tercih etmeleri yapmaktadır. Şu anda günümüzde merkezi BT planlaması son derece büyük bir zorluktur. Yazılım lisansı yönetim aracıyla Temel esneklikten feragat etmenize gerek kalmadan harcama kararlarının yönetimi kolaylaşır.

Yazılım varlık yönetimi neden önemlidir?

Bir yazılım lisansının yönetimi uygulamaya alındığında işletmelerin maliyetleri düşerken şirketin ise yatırımını korumakta olan iyi bir lisanslama kararı alınmış olur.

Yazılım varlık yönetimi ile birlikte yazılım lisanslarının dağıtımı, lisansların tedariki ve kullanımı etkin bir şekilde olmaktadır. Ayrıca yazılım varlık yönetimi ile birlikte bütçesel anlamda tasarrufları en üst düzeye çıkaran iş stratejisi olarak söylenebilir.

Başarılı Yazılım Lisans Yönetimi İçin 9 En İyi Uygulama Pratiği

Yazılım lisansını belirli satıcıları seçerek lisans yönetimini yapabilmenin en iyi yoludur. Bu süreç içerisinde sizlere ışık tutacak en önemli ipuçlarını listeledik.

1- Yazılım lisanslarının kim tarafından ve nasıl satıldığını bilmek son derece önemlidir. Satın alma süreçlerinde belgeleme ve standartlaştırma da bir o kadar önemlidir. Lisans tedariki için standart olmuş olan süreç ve kuralları tanımlamak gerekir. İnsan sertifikaların depolamak için ise yine standart olan süreçleri tamamlamalısınız.

2- Lisans envanterinizi yönetmek ve sürdürmek amacıyla bir lisans yöneticisi atamanız gerekir. Ayrıca lisans envanterini temizleyerek düzenlemeniz de gereklidir. Bütün lisans sözleşmelerini ve yazılım bakım sözleşmelerini envantere taşımalısınız. İhtiyacınıza yönelik olan lisansları ölçmek için lisans metriklerinizin ne olduğunu öğrenmeniz gerekir.

3- BİR lisansın diğerleri ile eşleştirebileceğinizden Emin olabilmek adına yazılım başlıklarını normalleştirmelisiniz. Yazılımlarınızı kataloglamak da hangi yazılımın yüklü olduğu ve envanter araçlarını kullanmak açısından mühimdir.

4- Yazılımları kataloglama yaparken çalışmayan konumda olan sistemlerdeki yüklü olan yazılımları kolayca kaçırmak mümkün olmaktadır. Bunun için keşif araçlarının tüm sistemlerde bulunduğundan emin olmalısınız. Bütün sistemlerinin envanterini çıkarmanız gerekir.

5- Yazılım kullanımını belirlemek yazılım içerisindeki başlığın nasıl kullanıldığı ve ne zaman kullanıldığı gibi konulara erişim sağlama imkanı vermektedir.

6- Yazılım kullanımı konusunda ne kadar lisansa ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Sistem içerisindeki hangi lisansın yazılımlarının yüklendiği ve lisans envanterimizi gözden geçirdiğinizden emin olmanız gereklidir. Maliyetlerden tasarruf edebilmek için ürün kullanımı hakları uygulanması gerekir.

7- Yazılım envanterini ve lisans güncellemelerine devam etmek gerekir. BT ortamına uygun olan lisanslama modelleri bularak uyumluluğu korumak için çaba gösterin.

8- Nerede, ne kadar lisans alındığını görebilmek için daha verimli yönetin. Bu süreç içerisinde mevcut lisansın ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yenilerini elde ederek elde edilen lisanslardan tasarruf edebilir ek olarak denetim riskini de azaltın.

9- Lisans bakımını yapmanız da bir o kadar önemlidir. Eğer lisansı kullanmıyorsanız iptal etmeniz gerekmektedir. Sözleşme yenilemeleri durumlarında şirket için iyi olacak olan SAM ön görüsü gereklidir.

Olağanüstü Hizmet, Olağanüstü Bilgi Gerektirir!

Yazılım lisansı yönetimi için gerekli olan argümanları bilgi teknolojileri ve müşteri hizmetleri yönetimi içerisinde yer alan sağlayıcı USU tarafından yapılmaktadır. USU yazılım lisans yönetimi ile birlikte bütçe ve iş stratejileri içerisinde yer alan yazılım maliyetlerini yönetebilmek için firmalar için tek bir kaynaktan hizmet ve çözümü sunmaktadır. USU sağlamış olduğu 360 derece hizmet yazılım sözleşmelerini ve lisansları şeffaf biçimde SaaS içerisinde optimize etmektedir.Bir yanıt yazın