Gartner Magic Quadrant Değerlendirmesiyle SAM Yönetim Hizmetlerinin 3 Önemli Çıkarımı

SAM yönetim hizmetleri, kullanım haklarını en uygun şekilde yönetip şeffaflığı artırarak, güvenilir veri tabanlı bir platform sunar. Bu da SAM’ın işlevselliğini geniş bir teknik yelpazesi ile güçlendirir.

Gartner Magic Quadrant‘ın, SAM’in sunduğu stratejik iş değerini öne çıkardığına inanıyoruz. Gartner’ın raporunda belirtildiği üzere, 2024’e kadar şirketlerin %40’ı yazılım varlık yönetimini SaaS sözleşme maliyetlerini azaltma amacıyla anahtar bir araç olarak kullanacak.

SAM Yönetim Hizmetleri değerlendirirken göz önünde bulundurmanız gereken dört kritik nokta:

  • Özelleştirilmiş SAM hizmetleri yatırımınızın geri dönüşünü maksimize edebilir.
  • SAM hizmetleri, yetenek eksikliklerini tamamlama kapasitesine sahiptir.
  • Tümleşik SAM (hizmetler, araçlar, iş ortakları) ile ölçeklenme kapasiteniz artar.
  • Uyarlanmış SAM tarafından yönetilen hizmetler yatırım getirisini en üst düzeye çıkarabilir 

SAM Yönetim Hizmetleri, Yatırım Getirinizi Maksimize Edebilir

Her şirketin kendine has bir BT yapılandırması vardır ve bu nedenle Yazılım Varlık Yönetimi için “herkese uyan” bir çözüm yoktur. Şirketlerin genellikle, donanım sistemleri, yazılım kurulumları, bulut hizmetleri ve hibrit lisanslama gibi birçok farklı teknoloji ve süreçte uzun yıllara dayanan bir deneyime sahip olduğunu görüyoruz.

Endüstride, her bir özgün BT ortamına esnek bir şekilde uyum sağlayabilecek SAM hizmetlerine olan talebin arttığı da inkar edilemez bir gerçektir. USU’nun sunduğu SAM hizmetleri de bu esneklik ilkesine dayanarak şekilleniyor. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Temel Hizmetler: Lisans haklarınızın ve tüketiminizin net bir resmini hızla elde edin.
  • Hizmet olarak SAM: SAM programınızın tamamını bizlere emanet edin.
  • Teknoloji Hizmetleri: Şirketimizin uzmanları tarafından sunulan, araçlarımızı kapsayan hizmetler.
  • Uzman Satıcı Desteği: Geniş küresel iş ortağı ağımızla yanınızdayız.

Ve daha birçok esnek çözüm….

Özgün ihtiyaçlara dayalı bu özelleştirilmiş yaklaşımımızın, en yüksek yatırım getirisini sunduğuna inanıyoruz. Bu müşterilerimizin SAM hizmetlerimizle, insanlar, süreçler ve teknolojiyi kusursuz bir şekilde birleştirerek en iyi sonuçları elde etmelerini sağlar.

SAM Hizmetleri, Yetenek Eksikliğini Başarıyla Gideriyor

Bir SAM programının başarısı, İnsanlar, Süreçler ve Teknoloji üçlemesi üzerine kuruludur. Ancak, bu üçlünün en zor bulunan parçası genellikle doğru uzmanlardan oluşan bir ekiptir, çünkü Yazılım Varlık Yönetimi sektöründe uzmanlık kıtlığı yaygındır.

Birçok kuruluş, birden fazla SAM uzmanını işe almanın ve onları eğitmenin maliyetini ve zorluğunu göz önünde bulundurarak, dışarıdan SAM uzmanlığına başvurmayı daha uygun buluyor. Bu yaklaşım, SAM programınızı daha etkin bir şekilde ölçeklendirip sürdürmenizi sağlar. Ayrıca, bu kuruluşların kendi iç kaynaklarını daha stratejik görevlere ayırmalarına olanak tanır.

Özellikle karmaşık yazılım lisans yönetimi ve hibrit iş gücünün “yeni normal” olmasının getirdiği zorluklarla, bir SAM hizmet sağlayıcısı, bu uzmanlık boşluğunu doldurmanın anahtarı olabilir. USU’da, uzmanlarımız her zaman tam zamanlı olarak çalışır ve bu, onların kendi SAM çözümlerimizle ve yönetmekte olduğumuz yazılım tedarikçileriyle ilgili derinlemesine bilgi sahibi olmalarını garantiler.

Eğer kuruluşunuz SAM yeteneklerinizi değerlendirme yolunda ilerliyorsa, Gartner Magic Quadrant’ın Yazılım Varlık Yönetimi için sunduğu araştırmaları kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız.


SAM hizmet sağlayıcınızı değerlendirirken göz önünde bulundurmanız gereken dört kritik faktör:

1 – Denetim Çıkar Çatışması

Hizmet sağlayıcınız aynı zamanda denetim gerçekleştiriyor mu? Çıkar çatışmalarını engellemek adına, bazı kuruluşlar, yazılım varlıklarına dair içsel perspektif ile dışarıdan bir danışmanlık ajansının önerdiği yaklaşım arasında net bir çizgi çizmeyi tercih eder.

2 – Yazılım Satıcısı Olarak Rol

Hizmet sağlayıcınız aynı zamanda bir yazılım satıcısı mı? Eğer portföyünüzdeki yazılımların çoğunu tek bir satıcıdan alıyorsanız, bu bir avantaj olabilir. Ancak, sağlayıcının hizmetlerinin gerçekten sizin ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını detaylıca incelemelisiniz.

3 – Ek Yatırım Talepleri

Hizmet sağlayıcınız sizden ek araç yatırımları yapmanızı talep ediyor mu? Mevcutta büyük bir teknolojik yatırımınız varsa, hizmet sağlayıcının, teknolojik çözümler yerine “insan gücü” ile SAM hizmetlerini nasıl sunduğunu anlamak önemlidir.

4 – Coğrafi Kapsam

Sağlayıcının coğrafi yaygınlığı ne kadar önemli? Eğer işletmeniz globalde faaliyet gösteriyorsa, geniş bir coğrafi kapsama sahip olması büyük avantaj olabilir. Ancak, esas olarak tek bir bölgede aktifseniz, bu faktör sizin için o kadar kritik olmayabilir.

Bu faktörleri dikkate alarak, SAM hizmet sağlayıcınızın işletmenizin ihtiyaçlarına ne kadar uygun olduğunu daha objektif bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Entegre SAM: Ölçeklendirilebilirlikle Güçlü Sonuçlar

Bir SAM programının ardında sadece tek bir SAM şirketinin gücünün olması, istikrarlı ve kesintisiz sonuçları garanti eder. Ekibimizdeki birçok profesyonel, daha önce SAM yöneticileri olarak görev yaptı. Bu, sizinle aynı zorlukları yaşamış, dolayısıyla sizinle aynı dili konuşan uzmanlardan destek aldığınız anlamına gelir.

Bunun yanı sıra, araç ihtiyaçlarınız için endişelenmenize gerek yoktur. SAM hizmetlerimiz, üç yıl üst üste Gartner Magic Quadrant tarafından öne çıkarılan USU’nun ödüllü Yazılım Varlık Yönetimi çözümleriyle destekleniyor. Ancak, mükemmel sonuçlar için yüksek maliyetli bir teknoloji yatırımına ihtiyacınız olmadığını da vurgulamak isteriz; mevcut BT altyapınıza uygun hizmetleri ölçeklendiriyoruz.

Daha geniş bir destek mi arıyorsunuz? Global iş ortakları ağımızla, müşteri başarınızı garantilemek için genişleyen bir entegrasyon kapasitesine sahibiz. Özelleştirilmiş danışmanlık hizmetlerine ihtiyaç duyan kuruluşlar için, iş ortaklarımızın sunduğu yönetilen hizmetleri entegre ederek mükemmel bir çözüm sunmaktayız. İhtiyaç duyduğunuz her şey için, doğru bilgi ve ağı sunabileceğimize güveniyoruz.

2021 Gartner Magic Quadrant’ın sonuçlarına göre, SAM hizmetlerimizin özgün ve bütünsel yaklaşımı sektördeki diğer oyunculardan sıyrılıyor. Yazılım Varlık Yönetimi arenası içerisinde, müşterilerimiz için özelleştirilmiş hizmetler oluşturma yaklaşımımızın öne çıktığına inanıyor ve bu benzersizliği kutluyoruz.

Şirketinizde yazılım maliyetlerini %30 oranında düşürme imkanı olan iyi bir lisanslama kararı almak ister misiniz? Hemen bizimle iletişime geçerek Yazılım Varlık Yönetimi hizmetimiz ile maliyetlerinizi hızla düşürebilirsiniz.Bir yanıt yazın