Yazılım varlık yönetimi araçları uygularken kaçınılması gereken 5 hata

Yazılım varlık yönetimi araçları için doğru uygulama geliştirmek son derece önemli. Bir SAM programı başlatmak veya SAM aracı satın almayı düşünmeye başladığınızda alıcıların karşılaştığı 5 hata bulunmaktadır.

Yazılım varlık yönetimi her ne kadar karmaşık bir konu olsa da kullanabilmeyi bildikten sonra bir o kadar keyiflidir. Yazılım varlık yönetimi içerisinde yer alan SAM aracı kullanımı BT varlık yöneticileri tarafından bile sürekli olarak keşfi açık bir alandır.

SAM aracını kullanmak için ihtiyaç olan tüm iç görüler, yazılım varlık yönetimi araçları içerisindeki gerçeklerin hepsi yazılım varlık yönetimi araçları içerisinde yer almaktadır. Yalnızca bu araçlardan birini almak işlerin büyük ölçüde tamamlanmasına yetmeyecektir. Bu yazı içerisinde SAM araçları içinde alıcılar tarafından en çok karşılaşılan hatalar yer almaktadır.

1.   Yazılım Varlık Yönetimi Araçları için Bir Adet Yeterlidir.

Bütün yazılım varlık yönetimi çözümlerin içerisinde çöp giriş ve çöp çıkış sistemleri bulunmaktadır. Bu sistemlere atılan şeyler alınarak verilerin normalleştirilmesi sağlanmaktadır.

Ayrıca içi aktarılması yapılan veriler şeffaf ve net olarak karşılaşılmaktadır. SAM arıcı tek başına her şeyi düzeltecek güce sahip değildir. SAM aracının kuruluşunuza sağlayacak olan normalleştirme, lisans kuralı uygulaması, otomasyon ve optimizasyonun ötesinde fayda sağlamayacaktır. Temiz verilerin sağlanması SAM programının başarısı için önemlidir.

2.   Yalnızca ihtiyacınız olan lisanslara odaklanmak

Yalnızca ihtiyacınız olan lisansa bakmayı düşünebilirsiniz. Ancak bilgilendirilmiş bir karar verebilmek için diğer lisanslara da bakmak gereklidir. Yazılım lisans yönetimi, yetkilendirme ve yazılım kullanımı verileri hassas bir denge içerisindedir.

3.   Lisans envanteriniz için sağlam bir temel oluşturmak için gerekli olan işi hafife almayın.

Günümüzde abonelik lisansları farklı çalışmaktadır. Ancak henüz aşama olarak her şeyin abonelik tabanlı olarak kullanıldığı bir dönemde değiliz.

Buna örnek olarak 1995 yılında bir Windows NT 3.5 lisansı satın alıp ve son 20 yıldır özenli bakım ücretini kanıtlamanız gerekmektedir. Dolayısıyla şu anda yeni bir Windows server 2019 çalıştırma hakkınız bulunmaktadır. Lisans satın alımlarının doğru kayıtlarının tutulması son derece önemlidir.

4.   Okyanusu kaynatmaya çalışmak

Okyanusu kaynatmaya çalışmak sözünden anlaşılması gereken aslında başarıyı hedeflenerek paydaşlarınıza doğru şekilde ilerleyeceğinizi göstermeniz gerektiğidir. Öncelikli olarak hedef olarak belirlemeniz gereken iki şey vardır. Bunlardan ilki yazılım harcamalarına bakarak hangi satıcının en büyük mali yönü temsil ettiğinizi belirlemeniz gerektiğidir.

Bu hedefleri çoğaltarak örneklendirebilirsiniz. Örneğin Microsoft için kullanılan SAM verilerinin toplanması Oracle, IBM’den farklı olmaktadır burada belirlenmiş olan iyi bir strateji içerisinde bir satıcının çekip çekim yapması ve ilerleyip diğerlerini listeden çıkarması gerekmektedir. Adım adım neyi başarmak istediğinize dair bir hedef belirlemelisiniz.

5.   Proje ortasında hedeflerinizi değiştirmek

Hem orta vadede hem de uzun vadede bir yol haritası belirlememek sizlere başarı getirmeyecektir. Yani iyileşmenin olması için gerekli olan sabrı kaybetmeden orijinal plandan sapmamanız gerekmektedir. Belirli olan bir vizyona göre mevcut hedeflere bağlı kalarak başarı elde edilmektedir.Bir yanıt yazın