Yazılım Varlık Yönetimi Araçlarının Ardındaki 7 Gerçek

Yazılım varlık yönetimi araçları kurum veya kuruluşun servetlerini ve yatırım portföylerini onlar için yönetme hizmetine denmektedir. Peki, varlık yönetimi tam olarak nedir ve nasıl kullanılabilmektedir?

Varlık yönetimi doğru kullanıldığı takdirde sıkıntı arz eden konuları oldukça hızlı bir şekilde çözerek verimli bir şekilde büyümesine yön vermektedir. Herhangi bir varlık yönetimi araçlarından kullanarak işlerin tamamını bitirmek mümkündür.

Varlık yönetimi aracını satın aldıktan sonra dahili veri kaynağına entegre ederek sözleşmeleri ve yetkilileri oluşturmak yeterli. Her şeyin bu kadar kısa süre içerisinde hallolacağını bilmek oldukça kolay geldiğinin farkındayız.

Tam olarak bu noktada her şeyin kolay bir şekilde hali olduğunu düşünmek sizlere hata yaptırabilir. Varlık yönetimi aracını kullanmada kişilerin karşılaştığı en temel 7 hatayı detayları ile yazımızda birlikte bahsettik.

1. Yalnızca Yazılım Varlık Yönetimi Yüklemek Yeterli Olacaktır

Bu düşünceden yola çıkılıp varlık yönetimi aracını tercih edip aracı kullanmayı bilmemek hata yaptıracaktır. Yani kullandığınız araç herhangi bir işinize yaramayacaktır.

Bütün yazılım varlık yönetimi araçlarında veri girişi ve veri çıkışı mevcut olmaktadır. Dolayısıyla yazılımlar içerisinde varlık yönetimi aracı içine girilmekte olan her bilgi normalleştirerek sisteme girmektedir.

Burada yapmanız gereken en önemli şey içe aktarılmakta olan verinin şeffaflığını ve netliğini ayarlamanız olacaktır. Eğer güçlü bir veri tabanına sahip olmadığınızı biliyorsanız ayrıca sistem içerisindeki veriler doğru da girilmediyse varlık yönetimi aracınız sizin işinize yaramayacaktır. Temiz veri girişleri yazılım varlık yönetimi programı için son derece önemlidir.

2. Kontrol Edilmeden Tamamlanmış Varlıkları Satın Almak

Kontrol edilmeden tamamlanmış varlıkların şirkete girmesi demek, güvenlik ve uyumluluk konusunda sorunlara ve maliyet konusunda artışa neden olacak demektir.

Tedarik odaklı varlık stratejisinde ki asıl amaç fazla kontrol edilmemiş varlıkların kuruluşa dahil edilmesinden sorumlu olan kısımlardır. Bahsedilen varlıkların kullanıcının yetkisi olmaksızın sistem içerisine dahil olup gölge varlıklar olarak anılmasına denmektedir.

3. Sadece İhtiyaç Duyulan Türde Lisanslara Odaklanmak 

Kullanılan sistemin dışarıdan görünen bir görüntüsünü donanım verilerinin hangi yazılım ile çalışabileceği ve ne tarz kullanıcılara erişim sağlayabileceği bilgisine sonucuna ulaştırmaktadır. Yazılım kullanımı ve kullanıcı yetkilendirme verileri arasında yazılım lisans yönetimleri üstünde hassas bir denge yaratmıştır.

Böylelikle sahip olunan lisanslara yalnızca odaklanmak denge için yeterli olmayacaktır. İhtiyaç duyulan lisansların dışında yazılım lisanslarını sistem içerisindeki yönlendirmesine göre farklı lisanslara da odaklanmak gerekmektedir.

4. Uygun Olmayan Varlıkların Seçilmesi

Yapılan hatalardan bir diğeri ise sistem altyapılarının kullanıcılar tarafından fark edilmemesidir. Böyle durumlarla karşılaşıldığında hangi varlığın tedarik edilmesi konusunda zorluk çekilebilmektedir. İhtiyaçlara yönelik tespitler yapılamadığından dolayı yeni varlıklarda satın alınabilmektedir.

Bunun olmasını engellemek için doğru bir süreç içerisinde hangi varlıklara sahip olduğunuza, ne tür varlıkların kullanıldığını ve mevcut varlıkların son durumlarını iyi bir şekilde tespit etmeniz gerekmektedir.

5. Lisans Envanteri İçin Kayıt Tutulmaması

Lisans satın alımlarında kayıtların tutulması işlerin ilerleyişi bakımından son derece önemlidir. Bundan dolayı her ihtimali göz önünde bulundurup lisans kayıt tutma işlemlerini yapmak gerekmektedir.

Bunu kısaca bir örnek ile açıklayacak olursak şu anda yeni bir Windows server 2019 çalıştırabilmek için 1995 yılında bir Windows N.T 3.5 lisansı ve son 20 yıl içinde bu programa bakım ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Üstelik bunu da kanıtlamanız gerekir. Şu anda bir yazılım uyumluluk denetimini sağlayacak olan denetçiler arşiv deposuna gidip lisans sertifikalarını aramaya yeltenmeyecektir. Aksiliklerle karşılaşmamak için kayıt tutma işlemlerini yapmak son derece önemlidir.

6. Okyanusu Kaynatmaya Çalışmak

Burada okyanusu kaynatmaya çalışmak deyiminden bir metafor olarak söz ediyoruz tabii ki. Başarılı bir şekilde ilerlemek ve kendi ekibinize doğru şekilde ilerlediğinizi göstermenin bir yolu vardır. Bu yolu sağlayabilmek için ilk olarak yazılım harcamalarına bakarak hangi satıcının en güçlü yönü sağladığını belirlemelisiniz.

Farklı kategoriler üzerinde filtreleme yaparak bir liste oluşturmalısınız. Bunun sonucunda sonuçların herkes için aynı olmadığı görülecektir. Hedeflenmek istenen şeyin ne olduğunu belirleyerek planlar dahilinde gidilmesi gerekmektedir.

7. Proje Esnasında Hedeflerin Değiştirilmesi

Bir projenin başarılı bir şekilde sonuçlanmamasının en büyük sebebi proje ortasında hedeflerin değiştirilmesidir. Böyle bir konuyla karşılaşmamak için proje içerisinde bir sonraki adımın mutlaka planlanması gerekmektedir.

Bu planların doğru bir şekilde işlemesi için hedeflere sağlık kalmak son derece önemlidir. Atacağınız adımlar projenin belirli bir vizyonda ilerlemesi ile doğru şeyleri elde etmenize katkı sağlayacaktır.Bir yanıt yazın