Yeni Oracle Java Lisanslaması Oracle Lisans Optimizasyonu İle Şimdi Yapabilecekleriniz

Oracle Java Lisanslaması ve Oracle lisans optimizasyonu 2023 yılı itibariyle çok daha belirgin, karmaşık ve maliyetli hale geldi. Bu aslında yeni bir lisanslama metriğinin kullanıma sunularak Java SE ve Java SE Desktop’ın maliyetini birkaç düzeyde arttırması ile alakalıdır.

Java SE Evrensel Aboneliği ismi ile bilinen çalışan ölçümü personel sayısı ile ilgilidir. Oracle Java lisanslaması hesaplanma şeklini büyük oranda değiştirecektir. Yani yeni ölçüm ile Java maliyetleri 4 ile 10 kat oranında artmaktadır. Yazımız içerisinde Oracle lisans optimizasyonu ile sizleri gereksiz maliyete girmekten kaçınmanızı sağlayacak ipuçlarını aktaracağız.

Oracle Java Lisanslaması Maliyetleri Büyük Oranda Değişebilir

Oracle’ın tüm Java kurulumları lisanslanabilir değildir. Ayrıca bazıları tek bir ticari teklifi parçası olduğu sürece lisanslanabilmektedir. Java 6 ve Java 7 ücretsiz bulunmaktadır. Ancak ücretsiz olmasına karşın güncellemeleri almamaktadır. Java 8 ise lisans gerektirmektedir.

Abonelik ihtiyacınızın olup olmadığını öğrenmek için ne tür bir Java sözleşmesi kullandığınızı, Java sürümlerinin özelliklerinin bulunduğu ve kurulumların lisans gerektirip gerektirmediğini bilmeniz gerekir.

Kuruluşlar için görünürlüğün uyumluluk ile alakalı durumları da değerlendirilmektedir. Lisans sorunlarını gidererek denetime hazır hale getirilebilir. Bundan dolayı Oracle lisans optimizasyonu hizmeti alarak sizde gereksiz maliyetlerden kaçınmış olacaksınız.

Bütün Java Kurulumlarının Lisanslanması Gerekmez

Java’yı BCL veya NFTC sözleşmeleri kapsamında kullanmaktaysanız abonelik ihtiyacınız bulunmamaktadır. Java’yı OTN sözleşme kapsamında kullandığınız takdirde abonelik ihtiyacınız bulunmaktadır.

Java Bugüne Kadar Kurumsal Müşteriler İçin Nasıl Lisanslandı?

Bugüne kadar Oracle, lisans satın alınmasının gerekli olup olmadığıyla ilgili ölçüm yapmak için iki ölçümü kullandı:

1- Adlandırılmış kullanıcı artı (NUP): yazılıma eriştikleri cihaz ve konum sayısına bakmadan yazılımı kullanmaya yetkili olan tek bir kişi olarak söz edilebilir.

Örnek verilecek olursa Java tabanlı bir uygulama kullanması gereken 100 çalışan var ise her çalışan adlandırılmış kullanıcı olarak kabul edilip şirketin ise 100 adlandırılmış kullanıcı lisansı satın alması gerekir.

2- işlemci tabanlı: Java yazılımını çalıştıran fiziksel veya sanal işlemcinin sayısı ölçülmektedir. Bu ölçüm ise genel olarak sunucu yani fiziksel veya sanal altyapı için kullanılmaktadır.

Örnek verilecek olursa 10 sanal makine ve bu kümede her biri 20 çekirdekli 2 ana bilgisayar içeren bir kümede Java tabanlı bir uygulama çalıştırılacaksa 2* 20 çekirdeğe *0,5 ihtiyacı olacaktır. Bu sebeple 20 Oracle Java işlemci aboneliği satın alınması gerekmektedir.

Java Bugün Nasıl Lisanslanıyor?

Çalışan metriği kuruluşunuz içerisinde yer alan çalışan sayısını temel almaktadır. Çalışanlar Oracle tarafından tüm tam zamanlı, yarı zamanlı ve geçici çalışan olarak tanımlanır.

Şirket için iş operasyonlarını destekleyen acente, yüklenici dış kaynak sağlayıcı ve danışmanlardan gelen tüm tam zamanlı, yarı zamanlı ve geçici yarı çalışanları olmaktadır. Buna bir örnek verilecek olursa şirketin 20.000 çalışanı var ise ancak yalnızca bir çalışan Oracle ticari Java kullandı. Buna rağmen 20.000 çalışanın tamamı için ödeme yapmanız gerekmektedir.

Bu da tek bir Java kurulumu için yıllık 1.620.000 ABD doları maliyet anlamına gelmektedir. Buna çok daha gerçekçi bir örnek verecek olursak bu durum hala olumlu gözükmemektedir. Örneğin şirketin 3500 dahili çalışanı ve 2500 yüklenicisi vardır. Java, 500 işlemciye dağıtılmıştır.

En az bir ticari Oracle ile Java lisansı satın almanız gerekmektedir. Şirketiniz içerisindeki Java kurulumlarının tam sayısını belirlemenize gerek yoktur. Bu durum Oracle’nin sizden önemli miktarda ücret almasını kolaylaştırmaktadır. Oracle ile satış görevlileri size yaklaşarak Java’yı 20 kez yükselttiğinizi belirtecek ve 6.000 çalışanınızın tamamı için ödeme yapmanızı isteyecektir.

5 Adımda Java Lisanslamanın Kontrolünü Elinize Alın

1- Java ürünlerinizin tam görünürlüğünü elde edin.

Düzenli envanter ve 3 taraf izleme araçlarını uygulama Java ortamının hakkında gerçek zamanlı bir genel bakış sağlayabilmektedir. Araç size gereken Java lisanslarının sayısı ve ilgili maliyetler hakkında bilgi sağlamaktadır.

2- Java kurulumlarınızı optimize edin.

Ticari Java’nın hangi durumlarda gerekli olduğu ve nerelerde kaldırılabileceğini değerlendirin.

3- Denetim ve müzakereler için şimdiden hazırlanmaya başlayın.

4- Başka bir sağlayıcıya geçmiş olsanız bile yeni Oracle Java kurulumlarını izleyin.

Başka bir sağlayıcıya geçilse de yeni Oracle Java kurulumlarını izleyin.

5- BT ortamınızda yeni Oracle Java yazılımının kullanımını, kurulumunu ve indirilmesini kısıtlayın.

BT ortamında yeni Oracle Java yazılımının kullanımı, kurulumu ve indirilmesini kısıtlayın.

Sizde Oracle lisans optimizasyonu hizmetimiz ile gereksiz maliyetlerden kurtulabilir ve tüm Oracle lisanslarınızı en etkili şekilde kullanabilirsiniz. Oracle lisans optimizasyonu için hemen bizimle iletişime geçiniz.Bir yanıt yazın