BT Görünürlüğü: CMDB Verilerinizden Memnun Musunuz?

BT görünürlüğü, kuruluşun güvenlik politikalarını uygulamak ve sürdürmek için kritik bir öneme sahiptir. Modern BT siteleri karmaşık ve çok yönlüdür. Şirket içinden SaaS ve diğer bulut hizmetlerine geçiş süreci gibi.

Bu birçok BT varlık yöneticisi için yeni ve geleneksel olanı birleştirerek keşif ve envanter sorunu noktalar yaratır. En kötü senaryo, CMDB gibi BT depolarındaki kötü veya kullanılamaz veriler olabilir.

Size de tanıdık geliyor mu? O halde bizi izlemeye devam edin ve paydaşlarınızı nasıl mutlu edebileceğinizi okuyun. Gartner araştırmasına göre kuruluşların yüzde yetmiş birinden fazlası özellikle CMDB’lerinde etkinliklerini etkileyen veri endişelerinden bahsediyor. Aslında 10 iş girişiminden dördü zayıf veya eksik veri kalitesi nedeniyle başarısız oluyor.

BT Görünürlüğü : Varlıklarım Ne ve Nerede?

Bu bir trend’den daha fazlasıdır. Genel olarak bulut hizmetlerinin güçlü büyümesi ve şirket içi kurumsal ağlarla bilgi işlemden daha fazla uzaklaşmanın yönlendirdiği bir sorundur.

Depolama ve bilgi işlem kaynaklarının bir kısmı veri kaynağına, yani uç noktasına yaklaşırken geleneksel bir merkezi veri merkezinin veya bulut platformunun dışında üstel miktarda kurumsal oluşturulan veri işlenmektedir.

Kapsamdaki diğer bir varlık türü kapsayıcılığı uygulamalar ve ortamlar ile hizmet olarak işlev ve mikro hizmetler gibi kavramlardır. Tüm bunlar veri keşif ve varlıkların görünürlüğü için özel bir zorluk teşkil eder çünkü bunlar genellikle çok kısa ömürlü varlıklar olabilir.

Ancak yine de bir dizi paydaş için önemlidir. Açıkçası bu gelişme BT varlık yönetimi için çok zorlayıcı olabilir. Bilgi işlemi 3 noktalara verilerin oluşturulduğu veya iletildiği yer doğru iterek görünürlük ve kontrol neredeyse tamamen kaybedilir.

Güvenilir Verilerin Nihai Önemi

Yeni BT karmaşıklığı çok çeşitli BT varlıklarını keşfedebilen ve karşılığında iyi veya güvenilir veriler sağlayabilen doğru teknik çerçeveyi gerektirir. Eksiksiz, güncel ve ilgili veriler, uygun ITSM, ITAM ve ITOM süreçlerinin temelini oluşturduğundan paha biçilemez bir ticari karar alma ürünüdür. BT mülkünün etrafındaki karmaşıklık göz önüne alındığında ise…

Birden çok platform ortam bölge, kurum içi, bulut hizmeti veya kapsayıcı genelinde veri keşfedebilir mi? Ömrünün sonuna yaklaşan varlıkları tanımlayabilir veya güvenlik açıkları olan uygulamaları destekleyip kaldırabilir mi?

Eski yazılıma bakım ödemeyi durdurabilir mi? Uyumsuzluk riski ile karşı karşıya olup olmadığınızı kolayca anlayabilir ve iç ve dış denetimleri daha hızlı yanıt verebilir misiniz?

Bir BT varlığının kim, ne zaman, ne, neden ve nasıl kullanıldığını raporlayabilir mi? CMDB gibi varlık depolarınızdaki veri kalitenizi arttırabilir mi? Tüm bir if’lerin ortak noktası nedir? Hepsi doğru ve güvenilir verilere dayanmaktadır.

Güvenilir veriler, bir BT varlık yöneticisi olarak başarınızın anahtarıdır. İşinizi sevmeye başlayabilmenizin ve basitleştirilmiş, iyi yapılmış bir işe yol açabilmenizin nedeni budur.

BT Süreçleri İçin Altın Gerçeğin Kaynağı

Güvenlik kurumsal ağlar tek seçenek olduğunda ağdaki her varlığı tanımlamak çok daha basit bir görevdi ve bu da manuel bir keşif sürecini bile mümkün kılıyordu.

BT görünürlüğü burada devreye girmekte. BT ortamında hangi yazılımların yüklendiğini veya erişildiğini ayrıca oluşturulan veya işlenen veri türlerini tanımlayan doğru ve zamanında veriler riskleri olay haline gelmeden önce ele almanın ilk adımıdır.

Herhangi bir BT görünürlük programının temel bir parçası olan yazılım varlık yönetimi veri merkezlerinden genel buluta, çalışan cihazlarına ve ötesine kadar mevcut BT yazılım varlıklarının net ve kapsamlı bir görünümünü oluşturur.

BT görünürlüğü birden çok paylaşım süreçleri ve karar vermeyi entegre etmek ve BT varlıklarından maksimum iş değeri elde etmek için tek bir altın gerçek kaynağından çalışmasını sağlar.

Bir IT Visibility Programından Yararlanan ITAM Profesyonelleri Daha Sonra;

Programlarının görünürlüğünün arttığını gördüler. Kuruluşlarının güvenliğini olumlu yönde etkilediği nokta kolaylaştırılmış birleşme ve satın almalar BT operasyonlarının genel verimliliğini ve etkinliğini arttırdı. 

Yolculuğa Nasıl ve Nereden Başlamalı?

ITAM Review ile birlikte yazılan en son teknik incelememiz ITAM’in ötesinde BT görünürlüğü kılavuzunuz kapsamın ne olduğuna, hangi verileri toplamanız gerektiğine ve bu verilerin nasıl yönetebileceğinize, teknoloji yönetim ekipmanları için eyleme dönüştürebilir. İç görülere dönüştürülebileceğinize bakar. Görünürlük ve şeffaflık gibi BT ortamlarındaki bir yönetim sorununu çözmek için ITAM araçlarını ve metodolojilerini uygulamanın faydalarını ayrıca ele almak ve bahsetmek gerekir.

Sizde Lisans yönetimi hizmetimiz ile gereksiz maliyetlerden kurtulabilir ve tüm lisanslarınızı en etkili şekilde kullanabilirsiniz. Lisans yönetimi hizmetimiz için hemen bizimle iletişime geçiniz.Bir yanıt yazın