Oracle SAM Araçları Hakkında 7 Efsane

Oracle SAM Araçları hakkında ortaya atılmış yanlış bilinen bazı şeyler var. Bunları ortaya çıkarıp bir zihin temizliği yapmakta fayda var. Üçüncü taraf Oracle lisanslama danışmanları müşterileri için oracle yazılım varlık yönetimi (SAM) araçlarının zayıf olduğunu, yetenek ve doğruluktan yoksun olduğunu söyleme eğilimindedir.

Sonuç olarak Oracle uyumluluk hesaplamasında veya bir Oracle denetiminde size yardımcı olmak danışmanların ekmek kapısı olmaktadır. Bununla birlikte standart Oracle lisanslama hizmetleri ile profesyonel bir oracle SAM arıcı arasındaki farklar nelerdir ve ikincisi gerçekten o kadar kötü mü? Şimdi bunlara bakalım. 

Oracle SAM Araçları Hakkında Yanlış Bilinenler 

Efsane 1: Oracle SAM araçları doğru ve verileri toplayamaz.

Oracle lisanslama danışmanları resmi Oracle LMS verileri ile aynı olan biraz değiştirilmiş kendi lisans yönetim hizmetleri verilerini kullanmaktadır. Genellikle de koleksiyonlarının kesin olduğunu iddia etmektedirler. Aslında bakarsanız bu doğru. Oracle SAM araçlarının verileri toplamak için LMS verilerini kullanmadığı da doğru.

Bununla birlikte bazı Seçkin Oracle SAM aracı satıcılarından toplanan veriler için denetim onaylandı. Bu durumda araç tarafından toplanan veriler Oracle tarafından toplanan verilerle o kadar doğru ve aynıdır ki Oracle, bir Oracle denetimi durumunda bu verileri sorgusuz sualsiz kabul eder. Oracle, Oracle lisanslama danışmanlarının topladığı verileri kabul eder mi?

Buna verilecek cevap tabii ki hayır. Bu Oracle’in bakış açısından doğrulanmış SAM araçları tarafından toplanan verilerin daha doğru olduğu anlamına gelir.

Efsane 2: Bir Oracle SAM aracı, yalnızca beslenen veriler kadar iyidir.

Oracle lisanslama danışmanları müşterilerin bir sunucuyu kaçırıp kaçırmadığını veya bazı bilgilerin eksik gelip olup olmadığını her zaman fark edebilecekleri iddiasında bulunuyor. Daha sonra verileri orada tekrar çalışmayı isteyenler olabilir. Herhangi bir Oracle ürününün kurulumu olup olmadığını tekrar kontrol edilebilir.

Danışmanlar hiçbir Oracle SAM aracının bunu başaramayacağını iddia ederler. Bazı araçlar ise gerçekten bunu yapabilir. Örneğin USU Oracle Optimization tüm sunucuların veri tabanlarının beklendiği gibi toplanıp toplanmadığını açıkça gösterir. Ayrıca düzgün bir şekilde toplanmadıysa USU Oracle Optimization bunun nedeni ne olabileceğini size önerecektir.

Efsane 3: Bir Oracle SAM aracının uygulanması, komut dosyalarını çalıştırmaktan daha uzun sürer.

Bu kısa vadede doğru olsa da uzun vadede daha hızlıdır. Bunun nedeni bir Oracle SAM aracını yalnızca bir kez kurmanız ve yapılandırmanız gerekmektedir. Aracı Bir kereden fazla kullanmayı planladıysanız LMS verileri çok daha hızlı olacaktır. Çünkü Oracle mülkünüzle ilgili bir güncelleme almak istediğinizde bunları her seferinde çalıştırmanız gerekir.

Dolayısıyla her seferinde sadece danışmanlar değil dahili ekipten de fazladan zamanını almaktadır. İkisi de maddi duruma neden olmaktadır. Örnek verilecek olursa USU Oracle Optimization kurulum süresi 3-4 gün civarındadır.

Scriptlerin tüm sunucularda çalıştırılması ortalama olarak 2 gün sürmektedir. Bu nedenle Oracle ürünlerinin uyumluluğu birden fazla kontrol edilebilir. Oracle SAM aracı gibi uzun vadeli bir çözüm düşünmek mantıklıdır.

Efsane 4: Oracle SAM araçları sizlere doğru bir uyumluluk konumu gösteremez.

Bu efsaneyi ele almak için öncelikle size ortalama bir Oracle Lisanslama Hizmeti sağlayıcısındaki uyumluluk hesaplama sürecinden kısaca bahsetmeliyiz. Danışmanlar müşterinin Oracle ortamının ayrıntılarını ikincisi ile tartışır. LMS verileri çalıştırılarak bu veriler danışmanlara gönderilir.

Yarı otomatik yaklaşımı kullanan analist ekibi verilerin kalitesini kontrol eder. Daha sonrasında analiz edilmek üzere çeşitli raporlara dönüştürür. MS Excel kullanan lisanslama danışmanları müşterinin uyumluluğu manuel olarak hesaplar. Görüldüğü üzere analistler verileri normalleştirmek ve doğru biçimde getirmek için yazılım kullanmaktadır.

Efsane 5: Oracle SAM aracı danışmanlardan daha pahalıdır.

Aksine bir yıldan uzun süre kullanma planları yapıldıysa Oracle SAM araçları danışmanlardan daha ucuz olmaktadır. Aslında Oracle SAM araçlarının gerçek değeri onu istediğiniz zaman kullanılabileceğiniz esnekliktir.

Efsane 6: Oracle SAM araçları ULA’dan çıkış, EBS uyumluluk hesaplaması müzakereler gibi konularda pek yardımcı olmamaktadır.

Bu durumda bu sadece kısmi olarak doğrudur. ULA’lardan çıkmak için EBS uyumluluğu hesaplamak ve müzakereler gibi daha karmaşık kullanım durumlarına yaklaşmak için uzmanların yardımı önemlidir. ancak öncelikle mevcut Oracle akıl durumunuzu değerlendirmek için verileri toplayacak bir araca ihtiyacınız var.

Efsane 7: Oracle SAM araçları Oracle lisans lisanslama projelerini başarıyla tamamlamak için kullanılamaz.

Daha iyi görünmeleri gerekmektedir. Aslında birçok Oracle lisanslama danışmanı Oracle SAM araçlarını kendileri kullanmaktadır. Bunun için lisanslama hizmeti sağlayıcısı tarafından uyumluluk denetlenmektedir.Bir yanıt yazın